חדשות

"נשארתי לעזור למדינה"

עם פרוץ המלחמה, המשפחה לחצה עליו לחזור הביתה, לאקוודור, אבל לד"ר מרקו זוריטה, נוירוכירורג מתמחה ב"הדסה עין כרם", היה ברור שהוא נשאר בישראל | השבוע הוא זכה בפרס עבודת המחקר המצטיינת של האיגוד לנוירוכירורגיה

ד"ר מרקו זוריטה. "ראיתי שהרבה מהמחלקה מגויסים למילואים והבנתי שזו שעה של התגייסות גם מצידי". צילום: דוברות הדסה עין כרם

ד"ר מרקו זוריטה, רופא מתמחה בתכנית פלושיפ במחלקת נוירוכירורגיה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, אזרח אקוודור, זכה השבוע, בפרס עבודת המחקר הקליני המצטיינת מטעם האיגוד הישראלי לנוירוכירורגיה. הפרס על המחקר בנושא מפרצות מדממות במוח ושיטה חדשנית להתמודדות איתן על ידי מתמר זרימה וטיפול תרופתי בודד, הוענק לד"ר זוריטה בכנס השנתי של האיגוד לנוירוכירורגיה.

עבודתו של ד"ר זוריטה, שבוצעה עם קולגות מאירופה ותחת הנחייתו של פרופ׳ חוסה כהן מ"הדסה", דורגה במקום הראשון מתוך כלל עבודות של עשרות מתמחים מכל בתי החולים בארץ.

העבודה מתרכזת בטיפול חדשני במפרצות מוחיות באמצעות סטנטים מיוחדים עם ציפוי כימי מיוחד. "בדקנו את הבטיחות והיעילות של הסטנטים האלה בשימוש של תרופה נוגדת קרישה אחת ולא כפי שמקובל עד היום - ליטול שתי תרופות נוגדות קרישה למצבים של השתלת סטנטים", מספר ד"ר זוריטה ומדגיש כי "מפרצת מוחית מהווה סיכון לדימום מוחי ולכן השימוש בתרופה אחת משמעותו התקדמות בטיפול הקיים. העבודה כללה מטופלים מכמה מרכזים בעולם, איתם שיתפנו פעולה, והיא נערכה תחת הובלתם, בין היתר, של פרופ׳ הנקס מגרמניה ופרופ חוסה כהן מ'הדסה'.

"זו גאווה גדולה עבורי, עבור המחלקה שלי ועבור בית החולים הדסה לזכות בפרס מכובד שכזה", אומר ד"ר זוריטה ומודה לפרופ' חוזה כהן ש"מלווה ומדריך אותי ועזר לי להגיע לרגע המרגש הזה. אני מאוד שמח על כך. במיוחד בתקופה קשה ומורכבת כמו זו שמדינת ישראל נמצאת במלחמה והעבודה בבית החולים אינטנסיבית יותר - לקבל זריקת עידוד זה מחמם את הלב ונותן תחושה טובה".

"מה שניצח זה תחושת האחריות שלי והחיבור לישראל"

בחודש אוקטובר, עם פרוץ המלחמה, ניתנה לד"ר זוריטה האפשרות לחזור לאקוודור מולדתו, והרשויות במדינתו אף עודדו את האזרחים לעזוב את ישראל ולהתפנות במהירות משטחי האש. אך הרופא, המתמחה זו השנה השישית ב"הדסה עין כרם", תחת פרופ' צבי ישראל, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה, ביקש להישאר פה.

"הפחד היה קיים וכן החשש להמשיך לגור במדינה שחווה מלחמה", הוא מספר בעברית שוטפת. "באקוודור יש לא מעט בעיות אבל מלחמה זה לא משהו שהכרתי משם ולא חוויתי מעולם. מה שניצח זה תחושת האחריות שלי והחיבור לישראל. אני מאוד אוהב את ישראל ומרגיש מחובר אליה ולאנשים ב'הדסה' והלב שלי היה כאן, למען המטופלים שלנו.

"בדיוק בתחילת המלחמה קיבלתי תפקיד של מתמחה ראשי במחלקה לנוירוכירורגיה והרגשתי שזו האחריות שלי להמשיך ולעבוד דווקא בזמנים הקשים שעוברים על כולם, לתרום ולתת כמה שאפשר. ראיתי שהרבה מהמחלקה מגויסים למילואים והבנתי שזו שעה של התגייסות גם מצידי".

משפחתו של ד"ר זוריטה, שעקבה מרחוק אחרי המתרחש בישראל, חששה לו וניסתה לשכנע אותו לחזור הביתה, בעוד ממשלתו עודדה את אזרחיה לעלות על הטיסות הקרובות ביותר ולעזוב את ישראל .

"כבר בתחילת המלחמה ניתנה לי את האפשרות לחזור לאקוודור בגלל המצב הבטחוני והיה לא מעט לחץ שאצא בשל הסכנה גם בחודשים שאחר כך", הוא מספר. "אני ועוד רופאים רבים מחו"ל שעובדים בבית החולים ידענו שזו לא אופציה ואנחנו כאן כדי להישאר. זה לא קל, פחדנו כמו כולם וחווינו את חוסר הוודאות היה לי ברור שאני נשאר לבצע את העבודה שלי ולעזור למדינה שנותנת עבורי לא פחות".

במשך חודשי המלחמה, ד"ר זוריטה המשיך לעבוד עם הצוות במחלקת נוירוכירורגיה ואף לקח חלק מהמאמץ המלחמתי כשניתח חיילים פצועים שהגיעו משטחי הלחימה. "אני ושאר הרופאים במחלקה הנוירוכירורגית ב'הדסה עין כרם' נמשיך לתת את הטיפול הכי טוב לחולים שלנו וכולי תקווה שהמלחמה תיגמר ושמדינת ישראל תדע ימים טובים יותר", הוא מסכם.

נושאים קשורים:  ד"ר מרקו זוריטה,  פרופ' חוסה כהן,  בית החולים הדסה עין כרם,  נוירוכירורגיה,  חדשות,  מחקר
תגובות
14.06.2024, 15:23

Mis respetos!! Altruista decision!!