חדשות

המרכז הרפואי לגליל: קוצב וגאלי הושתל בתינוק חולה אפילפסיה

התינוק במשקל 5.5 ק"ג הוא, ככל הידוע, המטופל עם משקל הגוף הנמוך ביותר ומהצעירים בישראל שבגופו הושתל VNS מסוג זה כטיפול לאפילפסיה עמידה לתרופות

מנהל שירות נוירוכירורגיית ילדים במרכז הרפואי לגליל, ד"ר סרגיי אבזגאוז, עם צוות חדר ניתוח. צילום ארכיון: רוני אלברט/ דוברות ביה"ח

במרכז הרפואי לגליל שבנהריה הושתל קוצב וגאלי (VNS) בתינוק בן עשרה חודשים במשקל 5.5 ק"ג בלבד. מדובר, ככל הנראה, באחד המטופלים הצעירים ביותר בישראל ובמשקל הנמוך ביותר שבגופו הושתל קוצב מסוג זה.

קוצב וגאלי (Vagus Nerve Stimulation - VNS) מיועד לטיפול משלים עבור חולי אפילפסיה העמידים לתרופות - מצב שבו מטופל ממשיך לסבול מהתקפים למרות שהתנסה בטיפול בשתי תרופות אנטי-פרכוסיות. הקוצב מורכב מסוללה המושתלת תחת עצם הבריח השמאלית או בבית השחי וכן מאלקטרודה שמושתלת על עצב הואגוס השמאלי ושולחת אליו גרייה עצבית. הקוצב מגרה את עצב הואגוס ומביא לדיכוי הפעילות החשמלית שאינה תקינה במוח, ובכך מפחית את תדירות הפרכוסים, כמו גם את אורכם ועוצמתם.

המטופל, תינוק בן עשרה חודשים, תושב כפר בגליל, שסמוך ללידתו סבל מפגיעה מוחית עקב בעיית חמצון של המוח, ובעקבות זאת סבל מאז מפרכוסים חוזרים ונשנים. עקב בעיות שונות מהן הוא סובל, שוקל התינוק 5.5 ק"ג בלבד.

מנהל שירות נוירוכירורגיית ילדים במרכז הרפואי, ד"ר סרגיי אבזגאוז, הסביר להורי התינוק כי כיוון שהוא ממשיך לסבול מפרכוסים למרות קבלת טיפול תרופתי מיטבי, הפתרון הטוב ביותר עבורו הוא השתלת קוצב וגאלי מתקדם מדגם Sentiva.

"הטיפול בקוצב הוגאלי מביא לשיפור באיכות החיים, להפחתה משמעותית של הפרכוסים ואף להפסקתם, ובמקרים מסוימים גם מונע מצבים מסכני חיים שעלולים להיגרם לולא הדבר היה יוצא אל הפועל", מסביר ד"ר אבזגאוז. לדבריו, השתלת קוצב וגאלי נהוגה בדרך כלל בקרב מטופלים השוקלים 20 ק"ג ומעלה, כיוון שבמשקלים נמוכים יותר, שטח הגוף המאפשר את הניתוח הינו מצומצם ביותר.

בסיום הפעולה, שעברה בהצלחה, הועבר התינוק לאשפוז במחלקה לטיפול נמרץ ילדים, ולאחר שחל שיפור במצבו הועבר למחלקת ילדים, משם שוחרר לביתו. בימים הקרובים יופעל הקוצב במרכז הרפואי העמק, משם הופנה למרכז הרפואי לגליל.

יצוין, כי עד כה השתיל ד"ר אבזגאוז מאות קוצבים וגאליים בגופם של מבוגרים וילדים מכל רחבי הצפון, וזו הפעם הראשונה שביצע הליך זה בתינוק כה צעיר ובמשקל כל כך נמוך.

נושאים קשורים:  השתלת קוצב וגאלי,  המרכז הרפואי לגליל,  חדשות,  אפילפסיה בילדים,  ד"ר סרגיי אבזגאוז
תגובות