חדשות

קרינה מייננת משפרת תוצאים לאחר שבץ איסכמי ופגיעות מוח

עכברים לאחר שבץ מוחי ופגיעת מוח טראומטית שטופלו בקרינה מייננת במינון נמוך הראו התאוששות מוטורית וחיווט מחדש של המוח | הטיפול גם הפחית בכמחצית את נפח האוטם

שבץ, פגיעה מוחית (צילום: אילוסטרציה)

חוקרים מאוניברסיטת סיטי של הונג קונג (CityU) מצאו במחקר במודל עכבר כי קרינה מייננת במינון נמוך (LDIR), כמו קרינת רנטגן, יכולה להפחית את גודל הנגע ולצמצם ליקויים מוטוריים בפגיעה מוחית טראומטית (TBI - traumatic brain injury) ושבץ איסכמי.

החוקרים מסבירים כי השיטה מובילה להתאוששות מוטורית ולחיווט מחדש של המוח על ידי מתן פתרון לתגובה הדלקתית לאחר פגיעה מוחית ושבץ. במאמר בכתב העת Brain, Behavior, and Immunity, הם מתארים כיצד ניתן לשפר משמעותית את הטיפול בחולים אלה, שכן בכמעט מחצית מהמקרים מדובר בליקויים מוטוריים ובמוגבלות לכל החיים.

"בדרך כלל, נזק מוחי משני מחמיר עם הזמן לאחר פציעות ראשוניות ב-TBI (פגיעות מכניות כמו תאונת דרכים או נפילות על ידי מבוגרים) ושבץ מוחי עקב הסביבה הנוירו-דלקתית", אמר ל-Inside precision Medicine ד"ר אדי מא צ'י-הים, פרופסור במחלקה למדעי המוח ב-CityU, שהוביל את המחקר, "אבל עדיין אין טיפול יעיל לתיקון מערכת העצבים המרכזית לאחר פגיעה מוחית".

המחקר התבסס על ההיסטוריה של הקרנת רנטגן במינון נמוך, שהוכחה כמשפרת תגובות אדפטיביות הכוללות הארכת תוחלת חיים, שיפור התגובה החיסונית, ריפוי פצעים משופר, גירוי צמיחת תאים והגנה עצבית במודלים של בעלי חיים עם מחלות נוירודגנרטיביות. החוקרים שיערו כי בהינתן היתרונות הללו של קרינה מייננת במינון נמוך, עשויות להיות לה גם השפעות מועילות לטיפול ב-TBI ושבץ מוחי.

תוצאות המחקר הראו שלא רק שקרינה מייננת במינון נמוך הפכה לחלוטין את החסרים המוטוריים והחזירה את הפעילות המוחית במודלים של עכברי TBI ושבץ, אלא שהשפעות אלו נצפו גם כשהטיפול ניתן שמונה שעות לאחר הפציעה.

העכברים במחקר טופלו בהקרנת רנטגן בכל הגוף לאחר שחוקרים גרמו לפגיעה מוחית או לשבץ איסכמי. עכברי הביקורת לא קיבלו קרינה. שבעה ימים לאחר פגיעה מוחית העכברים שטופלו הראו ירידה בגודל הנגע של 48%. בדיקת MRI הראתה שהטיפול הפחית את נפח האוטם של עכברי השבץ ב-43%-51% במהלך השבוע הראשון לאחר השבץ. תצפיות קליניות קודמות מראות שלחולי שבץ מוחי עם נפח אוטם קטן יותר יש תוצאות משופרות.

הן באוכלוסיית עכברי TBI והן באוכלוסיית השבץ האיסכמי, העכברים שטופלו הפגינו גם שיפורים משמעותיים בתפקוד המוטורי כפי שנמדדו במבחני הליכה על קורה צרה (NBWT) וכוח אחיזה. העכברים שקיבלו טיפול בקרינה הדגימו קואורדינציה מוטורית ושיווי משקל וכן לקח להם זמן קצר יותר לעבור את מסלול ההליכה על קורה צרה.

בנוסף לשיפורים הפיזיים והתפקודיים שנצפו, החוקרים ערכו ניתוח טרנסקריפטומי של העכברים ומצאו כי הגנים שווסתו בעכברי LDIR הכילו יותר מסלולים הקשורים לתגובות דלקתיות וחיסוניות המערבות מיקרוגליה. בנוסף, ואולי חשוב יותר, הקרינה המייננת הנמוכה קידמה חיווט מחדש בקליפת המוח המוטורית והחזירה את הפעילות המוחית למצב שבו נמדדה ב-EEG חודשים לפני השבץ.

נושאים קשורים:  קרינה מייננת,  שבץ איסכמי,  פגיעה מוחית טראומטית,  מחקרים,  חדשות
תגובות
03.02.2024, 05:39

מעניין מאד, אך האם במקום ״קרינה מייננת משפרת תוצאים״ לא נכון יותר היה לכתוב ״קרינה מייננת משפרת תוצאות״??