חדשות

לראשונה בישראל: ניתוח להסרת גידול במוח באמצעות רובוט

הגידול של 5 ס"מ הוסר ממוחה של בת 84 במרכז הרפואי לגליל בעזרת רובוט מיקרוסקופי דיגיטלי המחזיק מצלמה שמשדרת תמונה תלת מימדית לכמה מסכים ותוך שימוש במשקפיים מיוחדים

פרופ' סוסטיאל במהלך הניתוח הרובוטי צילום: רוני אלברט, המרכז הרפואי לגליל

ניתוח רובוטי להסרת גידול במוח, בוצע לראשונה בישראל במרכז הרפואי לגליל בנהריה. הניתוח בוצע ע"י מנהל המחלקה הנוירוכירורגית, פרופ' ז'אן סוסטיאל, באמצעות מיקרוסקופ רובוטי דיגיטלי, שעד כה לא שימש לניתוחים מסוג זה. בתום הניתוח, שבוצע באחד מחדרי הניתוח הממוגנים שבמרכז הרפואי, הועברה המטופלת, תושבת הגליל בת 84, לאישפוז במחלקה הנוירוכירורגית, הנמצאת בביה"ח התת-קרקעי הממוגן.

המטופלת התקבלה למחלקה הנוירוכירורגית בעקבות ירידה הולכת ומתמשכת במצבה הכללי והתיפקודי, כשהיא סובלת מחולשה בפלג גופה הימני ומירידה משמעותית ביכולתה הקוגניטיבית. בתום בדיקות הדמיה שעברה, שכללו C.T ו-M.R.I מוח, התגלה במוחה גידול שפיר מסוג מנינגיומה, בגודל 5 סנטימטרים.

בשיתוף עם המטופלת ובני משפחתה, ובעקבות שיחה שנערכה עימם, הוחלט לבצע ניתוח לכריתת הגידול, כל זאת בהתחשב בגילה, בגודלו של הגידול ובמיקום הרגיש בו הוא נמצא.

לביצוע הניתוח עשה פרופ' סוסטיאל שימוש במיקרוסקופ דיגיטלי רובוטי, המיוצר ע"י החברה הגרמנית-אמריקאית Aesculap, שמיוצגת בישראל ע"י חברת צמל-יעקובסון.

מדובר במיקרוסקופ המספק שדה ראייה רחב במיוחד, שאינו קיים במיקרוסקופ רגיל, כמו גם דיוק ובהירות מקסימליים. המערכת כוללת זרוע רובוטית, המאפשרת זוויות צילום וראייה נוחות לבחירת המנתח. כמו כן מאפשר המיקרוסקופ הרובוטי עיבוד דיגיטלי של תמונה, המוצגת על גבי מסכי תלת מימד, לנוחיות הצוות הרפואי. כל זאת נעשה באמצעות מצלמה אותה מחזיק הרובוט בקצהו, המשדרת את התמונה התלת מימדית בכמה מסכים.

לצורך הניתוח השתמשו הצוותים הרפואיים במשקפיים מיוחדים, המאפשרים שדה ראייה רחב.

פרופ' סוסטיאל הסביר כי "מדובר בניתוח נוירוכירורגי רובוטי ראשון מסוגו בישראל, המתבצע כאן אצלנו, בנהריה, ויש בכך בשורה חשובה לתושבי הצפון והמדינה בכלל. הניתוח הוכתר בהצלחה והמטופלת התאוששה תוך פרק זמן קצר ביותר ושוחררה לביתה במצב טוב. בימים אלו אנו מבצעים ניתוחים רובוטיים נוספים".

מנהל המרכז הרפואי, פרופ' מסעד ברהום, שצפה בניתוח אמר כי "זו גאווה גדולה עבור המרכז הרפואי שלנו, שדואג גם במצבי חירום ובתקופת מלחמה להשתמש בציוד המודרני והחדיש ביותר, להצלת חיי המטופלים. יידעו תושבי הצפון, שאנו נמצאים כאן עבורם, בימי שגרה וחירום. אני מבקש לברך את פרופ' סוסטיאל וצוות מחלקתו על ביצוע הניתוח החשוב".

נושאים קשורים:  פרופ' ז'אן סוסטיאל,  גידול במוח,  המרכז הרפואי לגליל בנהריה
תגובות
אנונימי/ת
25.12.2023, 19:07

פרסומת נחמדה לנוירוכירורגיה בנהריה אך האקסוסקופ בשימוש הרבה זמן באיכילוב ולאחרונה גם בהדסה וגם בבילינסון הוצאו גידולי מח אם הרובוט הזה בדיוק

אנונימי/ת
26.12.2023, 19:15

אמת בפרסום... היכן הצניעות?