חדשות

Neuralink של אילון מאסק החלה בגיוס לניסוי הקליני הראשון בבני אדם

בניסוי הקליני של חברת הביוטכנולוגיה Neuralink, המפתחת ממשק אדם-מכונה, יושתל שבב מוחי לחולים עם שיתוק במטרה לאפשר להם תקשורת עם מכשירים דיגיטליים ושליטה בהם באמצעות מחשבה

השבב שיושתל במוח יחבר את המחשבות למחשב. אילוסטרציה

סטארטאפ הביוטכנולוגיה Neuralink של המילארדר השנוי במחלוקת אילון מאסק הכריזה על תחילת הגיוס לניסוי הקליני הראשון של החברה בבני אדם. לאחר קבלת אישור מוועדת ביקורת בלתי תלויה, Neuralink אמורה להתחיל בהשתלת שתלים מוחיים לחולים עם שיתוק כחלק ממחקר ה-PRIMEי(Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface) של החברה. מטרת המחקר היא להעריך את הבטיחות ואת היכולות של השתלים.

לחולים בניסוי יותקן בניתוח שבב בחלק השולט על המוטוריקה במוח על ידי רובוט. השבב יתעד את הקלט המוחי וישלח אותות לאפליקציה, כשהמטרה הראשונית, לפי פרסומי החברה, היא "להעניק לאנשים את היכולת לשלוט על סמן מחשב או מקלדת באמצעות מחשבותיהם בלבד". המחקר יכלול קואדרפלגים, כמו למשל נבדקים לאחר פגיעת עמוד שדרה או חולי טרשת צדדית אמיוטרופית (ALS), והוא יימשך מספר שנים - 18 חודשים של ביקורים בבית ובמרפאה ולאחר מכן ביקורי מעקב לאורך חמש שנים.

עד כה החברה ביצעה ניסויים בבעלי חיים ועמדה בפני בדיקה של הרשויות האמריקאיות, לאחר שקוף מת בניסוי בשנת 2022 כחלק מהמאמצים לגרום לבעל החיים לשחק פונג, אחד ממשחקי הוידיאו הראשונים בהיסטוריה. בספרו החדש על מייסד "נוירלינק", הסופר וולטר איזקסון דיווח כי מאסק קיבל את ההשראה לחברה ממחברי ספרי מדע בדיוני כדי לייצר "טכנולוגיה של ממשק אדם-מכונה שנקראת 'רקמה עצבית' המושתלת באנשים ויכולה לחבר את כל המחשבות שלהם למחשב".

במאי 2023, Neuralink צייצה בטוויטר שהיא קיבלה אישור של ה-FDA לניסויים קליניים בבני אדם. "אנחנו מאוד נרגשים מהפרק הבא הזה ב-Neuralink", כתבה החברה בזמנו ב-X, פלטפורמת המדיה החברתית בבעלות מאסק, שנודעה בעבר בשם טוויטר.

נושאים קשורים:  אילון מאסק,  Neuralink,  ניסויים בבני אדם,  ממשק אדם-מכונה,  חדשות
תגובות