חדשות

המרכז הרפואי לגליל: מרתון של ניתוחי בסיס גולגולת מורכבים

מנינגיומה, שוונומה וסטיבולרית ואדנומה של בלוטת יתרת המוח – שלושה מקרים של גידולים גדולים ומורכבים נותחו במקביל על ידי מומחי הנורוכירורגיה במרכז הרפואי בנהריה

ניתוח נוירוכירורגי במרכז הרפואי לגליל. צילום ארכיון: רוני אלברט

שלושה ניתוחי בסיס גולגולת מורכבים בוצעו לאחרונה בו זמנית בשלושה חדרי ניתוח במרכז הרפואי לגליל בנהריה. "מדובר בגידולים גדולים ומורכבים ואלו ניתוחים שדורשים לא מעט הערכות וטכנולוגיות. אנו קהילה קטנה עם מעט כירורגים בתחום הזה ובבית חולים פריפריאלי זה פחות טרוויאלי", מסר לדוקטורס אונלי פרופ' ז'אן סוסטיאל, מנהל המחלקה הנוירוכירורגית.

מתוך מגוון ניתוחי מוח המבוצעים במחלקות הנוירוכירורגיות, ניתוחי בסיס הגולגולת מהווים אתגר מיוחד ונחשבים לקשים ולמורכבים ביותר במקצוע. הם דורשים משאבים טכנולוגיים רבים ויקרים ביותר, וביניהם מכשור לניווט ניתוחי, מיקרוסקופים ניתוחיים מתקדמים וצוותים מיומנים שעברו הכשרה ייעודית.

כל אחד מניתוחי בסיס הגולגולת שבוצעו באותו היום על ידי צוותי המחלקה הנוירוכירורגית – מנינגיומה, שוונומה וסטיבולרית ואדנומה של בלוטת יתרת המוח – היווה אתגר כירורגי מורכב כשלעצמו. שניים מהם היו מתוכננים כניתוחים אלקטיביים. אחד הניתוחים נדרש לצורך הסרת גידולים שפירים גדולים המערבים את חלקו הקדמי של בסיס הגולגולת, והשני נדרש לשם הסרת גידולים דומים שהיו בחלקו האחורי של בסיס הגולגולת. ברגע האחרון נוסף מקרה שלישי ודחוף של מטופל שהזדקק לניתוח לשם הסרת גידול של מרכז בסיס הגולגולת בגישה אנדוסקופית דרך האף.

במחלקה הנוירוכירורגית בגליל, המציינת בימים אלה עשור להקמתה, ניכרו תכונה והתרגשות לנוכח שלושה ניתוחים כה מורכבים המתבצעים במקביל.

שלושת המנתחים, מימין לשמאל: ד"ר סמואל טוביאס, פרופ' ז'אן סוסטיאל וד"ר יובל גרובר. צילום: דוברות ביה"ח

הניתוח הראשון בוצע בהובלתו של ד"ר סמואל טוביאס במטופלת בת 74 מעכו, שהגיעה לחדר המיון כשהיא מתלוננת על כאבי ראש וראייה הולכת ומיטשטשת על רקע מנינגיומה, שני גידולים שפירים בחלקו הקדמי של בסיס הגולגולת שלחצו על עצבי הראייה ועלולים לגרום למצב של עיוורון.

המטופלת השנייה, תושבת הגליל בת 46, התקבלה בעקבות שוונומה וסטיבולרית, גידול שפיר גדול בחלקו האחורי של בסיס הגולגולת שנבע מעצב השמע, עם לחץ קשה על גזע המוח. היא נותחה על ידי מנהל המחלקה, פרופ' סוסטיאל.

המטופל השלישי, תושב הגליל בן 81, נותח בדחיפות עקב גידול גדול, אדנומה של בלוטת יתרת המוח שהתגלה בהיפופיזה וגרם ללחץ קשה על עצבי הראייה. מדובר בבלוטה האחראית על ייצור הורמונים רבים ועל שמירת המאזן ההורמונלי בחלקים ובאיברים רבים בגוף האדם. הניתוח בוצע בגישה אנדוסקופית דרך האף, במסגרת שיתוף פעולה של המחלקה הנוירוכירורגית עם מחלקת אף אוזן גרון וניתוחי ראש-צוואר, על ידי ד"ר יובל גרובר וד"ר טל מרשק, מנהל יחידת הרינולוגיה במחלקת אף אוזן גרון.

הניתוחים הסתיימו בהצלחה ושלושת המטופלים, שאושפזו במחלקה, שוחררו לבתיהם כעבור ימים ספורים.

בתום יום הניתוחים המורכב סיפר מנהל המחלקה, פרופ' סוסטיאל: "זה לא מובן מאליו שבמרכז רפואי הנמצא בפריפריה בוצעו בו זמנית שלושה ניתוחים מורכבים של בסיס גולגולת בדפוס פעולה והתארגנות המאפיין את המחלקות הנוירוכירורגיות הגדולות בארה"ב ובאירופה. אני מבקש להודות לכלל הצוותים שהשתתפו בשלושת הניתוחים".

נושאים קשורים:  המרכז הרפואי לגליל בנהריה,  פרופ' ז'אן סוסטיאל,  ניתוח נוירוכירורגי,  ד"ר סמואל טוביאס,  ד"ר יובל גרובר,  ד"ר טל מרשק,  חדשות
תגובות