חדשות

תקווה חדשה למשותקים: ללכת באמצעות כוח המחשבה

Nature: ממשק מוח-עמוד שדרה, שפותח על ידי מדענים בשווויץ, מחזיר לפצועי עמוד שדרה משותקים את היכולת ללכת באמצעות שתל במוח ו"גשר דיגיטלי" בין המוח לעצבים באזור הפגיעה

פגוע חוט שדרה בכיסא גלגלים אילוסטרציה

תקווה חדשה למשותקים הסובלים מפציעה בחוט השדרה, גם אם מדובר בפציעה כרונית ארוכת טווח. מכשיר שיוצר חיבור בין המוח לאזור הפגיעה מחזיר את היכולת של משותקים ללכת, כשהמחשבה שולטת בתנועה. על הפיתוח הזה דיווח כתב העת Nature בסוף השבוע האחרון.

באמצעות שתל במוח ו"גשר דיגיטלי" בין המוח לעצבים באזור הפגיעה, גם מי שהיה נכה למשך זמן ארוך יכול ללכת.

הממשק מוח-עמוד שדרה מתבסס על פיתוח קודם של גרגור קורטיין (Grégoire Courtine), מדען מוח במכון הפדרלי השווייצרי לטכנולוגיה בלוזאן, ועמיתיו. בשנת 2018, הם הציגו טכנולוגיה של פולסים חשמליים המעוררת את עמוד השדרה התחתון כך שאנשים עם פציעות בחוט השדרה יכולים ללכת.

המערכת החדשה הופכת את התנועה לרצונית. כשהמטופל חושב על תנועה, היא מותנעת בעזרת שלושה שתלים, האחד בעמוד השדרה ושניים נוספים שנראים כמו דיסקים המוכנסים לגולגולת כך ששתי רשתות, בנות 64 אלקטרודות, מונחות על הממברנה המכסה את המוח.

המערכת כוללת גם מחשב שהמטופל נושא בתיק, שקורא ומפענח את האותות המועברים מהמוח ומעבירם לעמוד השדרה.

כשהמטופל חושב על הליכה, שתלי הגולגולת מזהים פעילות חשמלית בקורטקס, השכבה החיצונית של המוח, ואות מועבר ומפוענח באופן אלחוטי על ידי המחשב שהמטופל נושא עליו למחולל הדופק בעמוד השדרה. אם במכשיר הקודם, הגירוי יצר תנועות דריכה רובוטיות, הגירסה החדשה שלו נותנת למטופל שליטה על הגירוי וכך הוא עצמו יכול להתחיל ללכת, לעלות מדרגות או לעצור  כשהוא עצמו יוצר את הגירוי.

המדענים השוויצרים מסבירים כי לאחר אימון במערכת החדשה הם מצאו כי תאי עצב שלא נותקו לחלוטין בפציעה התאוששו והם מאפשרים למטופל ללכת למרחקים קצרים בעזרת קביים וללא המכשיר.

עתה מגייסים המדענים נסיינים לניסוי שנועד לבדוק האם גם משותקים בידיים יכולים להגיע לתוצאות דומות באמצעות המערכת החדשה.

מדענים שמצוטטים בכתבה מציינים כי למרות שמדובר בפריצת דרך, יש צורך בכלים נוספים כדי להחזיר את התפקוד של שלפוחית השתן והמעיים שבהם המערכת לא מטפלת; שקיימת סכנה של זיהום השתלים בגולגולת וכי כלים נוספים כמו תאי גזע יכולים לשפר את תוצאות הממשק החדש.

נושאים קשורים:  פגיעות בעמוד השדרה,  פגיעה בחוט השדרה,  משותקים,  מחקרים,  חדשות
תגובות