חדשות

"שיבא": קוצב שהושתל בעמוד השדרה הפסיק את הכאב הכרוני

מערכת הקיצוב החדשנית, המאפשרת שליטה ישירה על שורש שדרתי ביציאה מעמוד השדרה, הושתלה ב"שיבא" במטופלת שסבלה מפגיעה מכנית ומכאב כרוני בפרק הברך

השתלת הקוצב בעמוד השדרה לטיפול בכאב כרוני בברך. צילום: דוברות "שיבא"

במרכז הרפואי שיבא בתל השומר הושתל קוצב חדשני בעמוד השדרה של מטופלת לצורך הפסקת כאב כרוני בברך. המטופלת שסבלה מפגיעה מכנית בפרק הברך ולמרות חמישה ניתוחים שעברה, נותרה עם כאב עז שהגביל אותה בהליכה, נותחה לאחרונה במרכז הרפואי שיבא בהליך שבוצע לראשונה בישראל ועבר בהצלחה.

במסגרת ההליך הושתל בעמוד השדרה של המטופלת קוצב חדשני על ידי ד"ר ואדים טשליקוב וד"ר רות גור – מנתחים בכירים במערך הכאב.
ד"ר גור הסבירה: "הטיפול בקיצוב רקמות עצבים הוא טיפול ותיק, מוכר וידוע. אולם, עד כה מטרת הקיצוב היתה חוט השדרה במטרה לשבש את הולכת הכאב מהאיבר הפגוע למוח, כאשר השיבוש התבצע ב'מרכזיה' - חוט השדרה המעביר את כל העצבים מהמוח לפריפריה ומהפריפריה למוח. לאחרונה, עם התקדמות המחקר, נראה כי ניתן להתערב יותר קרוב למוקדי יצירת הכאב עצמם. כך מתאפשרת שליטה יותר מדויקת על תחומי השיבוש והגבלתם אך ורק לעצבים הנוגעים לכאב ישירות".

לפני כשנה, טרם פרוץ מגיפת הקורונה, הושתל הקוצב הפריפרי הראשון על ידי ד"ר גור, ולאחרונה, כאמור, הושתלה מערכת הקיצוב הראשונה המיועדת לשליטה ישירה על שורש שדרתי ביציאה מעמוד השדרה. הקוצב החדש של חברת אבוט, שאושר על ידי ה-FDA, מחובר לאלקטרודות עדינות ודקות במיוחד, שניתן להחדיר דרך עמוד השדרה לפתח השורש שדרכו יוצא השורש מעמוד השדרה לכיוון האזור שאותו הוא מעצבב.

"הפעלת אלקטרודה כזו צפויה להיות מאוד סלקטיבית ובכך לחסוך את כל תופעות הלוואי הכרוכות בגירוי נרחב של חוט השדרה", אומר ד"ר טשליקוב. "מאידך, היא מאפשרת לקבל איכות חסימה גבוהה יותר של הכאב עם קוצב קטן יותר שמחזיק מעמד יותר שנים בגוף".

המטופלת הראשונה שבעמוד השדרה שלה הושתל הקוצב החדש סבלה מפגיעה מכנית בפרק הברך ועברה חמישה ניתוחי תיקון בברך שצלחו מבחינה מכנית, אולם הותירו אותה עם כאבים שלא אפשרו לה ללכת על רגליה. לאחר שמוצו כל קווי הטיפול הידועים, כולל אמצעים תרופתיים והשתלה של קוצב שדרתי, ללא הצלחה, הוצע למטופלת לנסות את הקוצב החדש.

לצורך ביצוע ההליך ובשל ההגבלה על יציאת רופאים מהארץ במהלך מגיפת הקורונה, התקיים קורס בינלאומי מקוון שבו למדו הרופאים והתאמנו על מודלים בביצוע ההשתלה מרחוק, תחת פיקוח נציגי החברה היצרנית. לאחר קבלת הסכמתה של המטופלת ובפיקוח מקוון של מנתחים מנוסים מחו"ל ונציגי החברה שחוברו במצלמות אונליין לחדר הניתוח ב"שיבא", בוצע ניתוח ההשתלה הראשון מסוגו על ידי ד"ר טשליקוב וד"ר גור, שהשתילו שתי אלקטרודות לגנגליונים של שורשי עמוד השדרה המעצבבים את הברך.

הניתוח בוצע בהרדמה מקומית וכבר במהלכו העידה המטופלת כי יש לה הקלה מלאה בכאבים וכי התקף הכאב איתו הגיעה מהבית ואשר התעצם כששכבה על מיטת חדר הניתוח - נעלם. לדברי המטופלת, כל הכאבים שליוו אותה בחמש השנים האחרונות, נעלמו. הניתוח הושלם בהצלחה והיא שוחררה עוד באותו יום לביתה עם הקוצב החדש וללא כאב מגביל.

נושאים קשורים:  השתלת קוצב פריפרי,  ניתוחי עמוד שדרה,  ד"ר ואדים טשליקוב,  ד"ר רות גור,  כאב,  בית החולים שיבא,  חדשות
תגובות