חדשות

רפואה מרחוק ב"שיבא": מערכת לגירוי מוחי הושתלה בחולה פרקינסון

המערכת נשלטת מרחוק באמצעות אפליקציה ייעודית בטלפון הנייד ובאמצעותה מתאפשר לחולה ולרופאיו לשלוט בתסמיני המחלה

ד"ר ציון זיבלי, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה תפקודית ועל-קולי מוחי ממוקד ב"שיבא". "הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום". צילום: דוברות בית החולים

במרכז הרפואי שיבא בתל השומר הושתלה לראשונה מערכת לגירוי מוחי עמוק בחולה פרקינסון, המיועדת להפחתת תסמיני המחלה ונשלטת באמצעות אפליקציה בנייד. לדברי ד"ר ציון זיבלי, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה תפקודית ועל-קולי מוחי ממוקד ב"שיבא", שהשתיל את המערכת, "המערכת הושקה לאחרונה בארץ ו'שיבא' הוא המרכז הרפואי הראשון שמשתיל אותה במטופל. זוהי הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום המאפשרת לנו להשיג את התוצאות הטובות ביותר עבור המטופלים".

מערכת Infinity של חברת אבוט נתמכת על ידי מערכת ההפעלה iOS של אפל וכוללת אלקטרודה רב כיוונית, קוצב ושלט הפעלה למטופל. המטופל מוריד אפליקציה לטלפון הנייד שלו, שבאמצעותה מתאפשר לו ולרופאיו לשלוט בתסמיני המחלה.

לדברי ד"ר זיבלי, עד כה נדרש המטופל להתחבר למחשבי המערכת בבית החולים או במרפאה שבה הוא מטופל. כעת, השליטה במערכת תיעשה בקלות בעזרת האפליקציה, ובעתיד הקרוב גם ללא צורך בהגעה פיזית, אלא מביתו של המטופל בסיוע מרחוק של הרופאים.

גירוי מוחי עמוק הוא טיפול שמשגר אותות חשמליים למוח כדי למנוע או להקל תסמיני מחלות שפוגעות במנגנון התנועה בגוף כמו פרקינסון. במסגרת ההליך שבוצע במטופל, הושתלה בשלב ראשון אלקטרודה באזור הנדרש במוח. לאחר מכן הושתל קוצב מתחת לעור בקדמת בית החזה, שתפקידו לשגר לאלקטרודה אותות חשמליים באמצעות כבל תת עורי שמחבר ביניהם. כיוון עוצמת האותות נעשה על ידי הרופא באמצעות שלט, בהתאם לתכנית הטיפול.

השתלת המערכת בוצעה בהרדמה מלאה. המרדימים, ד"ר אאורליה גלאובר וד"ר תומר ניר, ביצעו את ההרדמה באופן שמאפשר פעילות מוחית מלאה למרות שהמטופל לא הרגיש בדבר. לדברי ד"ר זיבלי, המטופל התאושש מהניתוח וכבר חל שיפור בתסמינים.

נושאים קשורים:  ד"ר ציון זיבלי,  גירוי מוחי,  פרקינסון,  בית החולים שיבא,  חדשות,  ד"ר אאורליה גלאובר,  ד"ר תומר ניר,  השתלת מערכת גירוי מוחי עמוק
תגובות
24.02.2021, 20:55

המערכת החדש של חברת אבוט הושתל לראשונה בישראל בבית חולים הדסה לפני חודש