קורונה עולמי

נגיף הקורונה גורם לשבץ פתאומי בקרב צעירים ללא מחלות רקע

נראה שהנגיף גורם לקרישת דם מוגברת בעורקים הגדולים המובילה למקרי שבץ קשים - רופאים בארה"ב מדווחים על עלייה של פי שבעה בשכיחות אירועי שבץ פתאומיים בגילאי 40-30

מחלקה נוירולוגית. אילוסטרציה

נגיף הקורונה גורם לשבץ פתאומי בבני 30 ו-40, למרות שלא חלו באופן קשה ולא סבלו ממחלות רקע ידועות - כך דיווחה אמש (ד') רשת CNN.

רופאים בארה"ב שטיפלו בחולי קורונה דיווחו כי למרות שההבנה ההולכת ומתבססת לפיה ההידבקות בנגיף עלולה לגרום פגיעה בכלי הדם וליצור קרישי דם שיובילו לשבץ, יש מטופלים – ואזהרה מסוג זה גם פורסמה בישראל על ידי יו"ר האיגוד לנוירולוגיה פרופ' דוד טנה - המסרבים להגיע לבתי חולים כאשר מופיעים סימנים ראשונים שמעידים על שבץ מאחר ששמעו שבתי החולים "מוצפים" בחולים ובנגיף הקורונה.

ד"ר תומס אוקסלי, נוירוכירורג בבית החולים הר סיני בניו יורק, סיפר על חמישה אנשים שבהם טיפל עם עמיתיו במחלקה. כל החמישה היו מאומתים לנגיף הקורונה עם תסמינים קלים או א-תסמיניים. "נראה שהנגיף גורם לקרישת דם מוגברת בעורקים הגדולים – מצב שמוביל למקרי שבץ קשים. לדבריו, זו עלייה של פי שבעה בשכיחות אירועי שבץ פתאומיים בקרב צעירים בשבועיים האחרונים, כאשר לרובם אין היסטוריה רפואית הקשורה לכלי דם והיו בבתיהם עם תסמיני קורונה קלים.

עוד סיפר כי ב-12 החודשים האחרונים טופלו במחלקתו בממוצע 0.73 חולים כל שבועיים מתחת לגיל 50 שנה עם שבץ בכלי דם גדול. לפחות חולה אחד נפטר ואחרים בשיקום, בטיפול נמרץ או ביחידת השבץ. רק אחד שוחרר לביתו אך יידרש לטיפול ושיקום אינטנסיבי.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  שבץ מוח,  קרישיות יתר,  נוירולוגיה,  מגיפת הקורונה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
24.04.2020, 18:43

יש גבול לאיכות המידע שניתן לפרסם לרופאים גם בימי חירום של קורונה!