חדשות

מחסור חמור בנוירולוגים מומחים ובמחלקות נוירולוגיות בישראל

מספר נפגעי מחלות המוח צפוי לנסוק בשנים הקרובות אך בתשעה בתי חולים בארץ אין מחלקות נוירולוגיות והחולים מאושפזים בפנימיות

נוירולוגי, מומחה לפרקינסון (צילום: אילוסטרציה)
מחלת פרקינסון (צילום: אילוסטרציה)

בתשעה מבתי החולים בישראל (פדה-פוריה בטבריה, העמק בעפולה, האיטלקי והמשפחה הקדושה בנצרת, לניאדו בנתניה, מעייני הישועה בבני ברק, אסותא-אשדוד ויוספטל באילת) אין כיום מחלקות נוירולוגיות ולא בכל המחלקות הקיימות יש עתה יחידה המתמחה בשבץ, תחום המחייב צוות רב מערכתי של מומחים שגם יסייעו בשיקום החולה. קיים גם מחסור חמור ברופאים-מומחים בתחום הזה בעוד מספר החולים במחלות המוח כפרקינסון, אפילפסיה ואלצהיימר ושיעור מקרי השבץ המוחי צפויים לנסוק בעשורים הבאים. כך דיווחה אתמול (ב') הילה ויסברג ב"גלובס".

עוד דווח שחולי פרקינסון בפריפריה סובלים מעיכוב בטיפול בהם לאחר שכבר אובחנו. בישראל כולה רק 25 נוירולוגים מומחים למחלה וכולם מועסקים במרכז הארץ. בכל אזור הצפון רק רופא אחד, ב"זיו", מומחה לטרשת נפוצה. כמחצית מנפגעי השבץ המוחי מאושפזים במחלקות נוירולוגיות.

על המחסור בנוירולוגים עם התמחויות ייחודיות דווח: בישראל כולה רק כ-20 מומחים לשבץ, כ-15 לטרשת נפוצה, כ-15 לאפילפסיה ו-15 למחלות עצב ושריר. יש כ-320 נוירולוגים מומחים שגילם עד 65, אך כשליש מהם כבר בני 64-55 וצפויים לפרוש לגימלאות בשנים הקרובות. ב"העמק" לדוגמה, שלושה נוירולוגים, שניים מתקרבים לגיל 70.

על פי מחקר חדש של מכון ברוקדייל צפוי מספר אירועי המוח בישראל המתרחשים מדי שנה, לגדול עד 2060 כדי פי שלושה – מכ-20 אלף ל-60 אלף. כיום כ-2,000 מנפגעי השבץ מתים מדי שנה.

בצפון הארץ יש מחלקות נוירולוגיות ב"זיו" בצפת ובבית החולים לגליל בנהריה אך צנתורי מוח נעשים רק ברמב"ם בחיפה ובנהריה. ב"פוריה", דווח, צפויה להיפתח יחידה לטיפול בשבץ וב"אסותא-אשדוד" מתכוונים לפתוח כזאת עד החורף הבא. ד"ר ראדי שאהין, מנהל המחלקה הנוירולוגית ב"זיו" צוטט: "קורה כיום שאנשים עם שבץ לא מגיעים לטיפול בזמן בגלל המחסור בשירותים. כשמישהו מהגליל המזרחי זקוק לצנתור מוח, עליו לנסוע עד כשעתיים לנהריה ולפעמים יש להטיסו לחיפה או למרכז הארץ".

מנהל הנוירולוגית ב"סורוקה", פרופ' גיל איפרגן, אמר לכתבת "גלובס" כי במחלקתו רק רופאה-מצנתרת אחת ו"כשהיא איננה נמצאת במקום, לא ניתן לבצע צנתורים בכל הנגב". במחלקה ב"סורוקה" סיפר פרופ' איפרגן 39 מיטות, אין בה מקום לאשפז את כל הזקוקים והתפוסה הקבועה בה כ-110%".

בישראל, רק כ-20% מנפגעי השבץ מטופלים במחלקות ייעודיות, יש רק כ-360 מיטות אשפוז בנוירולוגיות, בכלל זה ביחידות לטיפול בשבץ בעוד שנדרש מספר כפול.

יו"ר איגוד הנוירולוגיה ומנהל המכון לשבץ מוחי וקוגניציה ברמב"ם, פרופ' דוד טנה, אמר: "במצב הנוכחי, רוב החולים הנוירולוגים מאושפזים בפנימיות בעוד שבכל בית חולים חייבות להיות מחלקה נוירולוגית ויחידה ייעודית לשבץ כי זה בסיסי. כשחולים נוירולוגים שוכבים בפנימית, זו רפואה רעה. אם היו בקהילה מרכזים לרפואת מוח שיטפלו בחולי פרקינסון, אפילפסיה וטרשת נפוצה, ניתן היה לחסוך אשפוזים בבתי החולים. אבחון מוקדם וטיפול ראוי יכולים למנוע עד 75% ממקרי השבץ המוחי וכשליש ממקרי הדמנציה".

נושאים קשורים:  מחלקה נוירולוגית,  שבץ מוחי,  נוירולוג מומחה,  פריפריה,  בתי חולים,  ד"ר ראדי שאהין,  פרופ' גיל איפרגן,  פרופ' דוד טנה,  חדשות
תגובות