חדשות

ראשון מסוגו בעולם: ב"שערי צדק" בוצע צנתור מוחי בפגה שנולדה עם מום נדיר

הפגה נולדה עם מלפורמציה בכלי הדם במוח, שסיכנה את חייה. אלמלא ההליך הרפואי, ציינו הרופאים, היא לא היתה מצליחה לשרוד

מחלקת פגים בבית החולים "שערי צדק" בירושלים (צילום: הדס פרוש / "פלאש 90")

צנתור מוחי מורכב בוצע בהצלחה במרכז הרפואי שערי צדק על ידי ד"ר יעקב אמסלם, מנהל היחידה לנוירו-רדיולוגיה פולשנית. ייחודו: הצנתור נעשה בפגה וככל הידוע זו הפעם הראשונה, בעולם שהליך כזה נעשה בילוד כה צעיר.

בית החולים מסר אתמול (ב') את הפרטים הבאים: הפגה נולדה בשבוע ה-34 להריון, במשקל 2 ק"ג. זמן קצר לאחר הלידה התברר היא סובלת ממום נדיר - מלפורמציה בכלי הדם במוח, חיבור לא תקין בין עורקים וורידי המוח, הפוגע באספקת הדם למוח וללב.

ד"ר יעקב אמסלם, מנהל היחידה לנוירו-רדיולוגיה פולשנית ב"שערי צדק" והפגה

ד"ר אמסלם: "המלפורמציה גרמה לאובדן דם מחלקים תקינים של המוח ומצד שני לפעילות יתר של הלב שייצר והוביל כמויות לא רצויות של דם לכיוון המלפורמציה".

כאשר הפגה הגיעה לגיל שמונה ימים, היא עברה את הצנתור הראשון. האתגר הכי משמעותי לצוות המנתח היו כמובן איבריה הזעירים.

ד"ר אמסלם: "בדקתי בספרות מקצועית ומצאתי שזה הצנתור הראשון בעולם בפגה כה קטנה. כל תנועה מיותרת היתה עלולה להוביל לדימום, לאירוע מוחי, לדליפה של דבק דרך הניקוז לריאות ואף לתמותה".

הצנתור בוצע באמצעות צינור דקיק בקוטר של פחות ממילימטר ובמהלכו נעשה שימוש בכמות מאוד קטנה של חומר ניגוד. כמות גדולה מדי שלו עשויה היתה לפגוע בתפקוד הכליות של הפגה. הקטטר הזעיר הוחדר דרך המפשעה ומשם "עלה" לכיוון המוח תוך הזרקת דבק מיוחד המשמש לסגירת המלפורמציה.

בתום הפעולה הראשונה, שערכה כשעתיים, חל שיפור מיידי במצבה של הפגה והיא יצאה מכלל סכנה.

בבית החולים הוחלט לבצע שני צנתורים מאחר שגופה הקטן יכול להכיל רק מינון קטן של חומר ניגוד וקרינה ובדיקות שבוצעו לאחר הצנתור מעידות על זרימת דם טובה לכיוון המוח.

"היום, בגיל חודש, היא כבר עלתה במשקל, הלב חזר לתפקוד תקין והיא צפויה להמשיך להתפתח בצורה תקינה", ציין ד"ר אמסלם.

נושאים קשורים:  ד"ר יעקב אמסלם,  בית החולים שערי צדק,  צנתור מוחי,  פג,  מלפורמציה ורידית,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
12.03.2019, 13:10

בהחלט לא לראשונה בעולם. דיווחים על הפרוצדורה קיימים משנות בתשעים, וילדים פחות משני קילו טופלו בכמה מקומות ומופיעים בכמה סדרות. Nakano Er al., 2005

13.03.2019, 10:25

עוד רופא מומחה קליבר שנגנב מהפריפריה חיפה למרכז כמו גם פרופסור מרין ש מוזכר בכתבה הסמוכה המתמנה כמנכל אותו בית חולים.מעשה של יום יום שמבצעות איכילוב .ביילינסון ושיבא.ואחר כך טוענים כנגד האחראים לקריסת הרפואה בפריפריה.קריסה שאחראים לה רוב הרופאים הבכירים בארץ המנטרלים כל יוזמה לפיזור הרופאים בארץ גם תמורת כסף.כסף.כסף.

אנונימי/ת
13.03.2019, 18:55

מומחים בתחומי ייחודיים צריכים להיות בשני מרכזים בארץ בלבד.

13.03.2019, 19:59

כל הכבוד!!
ואחלה תמונה