יום הסרטן הבינלאומי

בלוג וידאו: פרויקט מיוחד על עתיד הטיפול האונקולוגי

החזון של היום, הרפואה של מחר - כיצד ייראה הטיפול האונקולוגי בעוד כעשור? פרויקט מיוחד בחסות "רוש ישראל" לרגל יום הסרטן הבינלאומי

04.02.2019, 12:11

"ניבוי הוא עניין קשה, וניבוי העתיד קשה שבעתיים" (נילס בוהר)

לרגל יום הסרטן הבינלאומי שחל היום, ביקשנו ממספר מומחים בתחומים שונים באונקולוגיה לנסות, במבט על ומתוך ידיעה כי מדובר בחזון בלבד, להביט כמה שנים קדימה ולנסות להעריך כיצד ייראה עולם הטיפול האונקולוגי בעוד כעשור?

עם פרופ' ניר פלד, מנהל המערך האונקולוגי במרכז הרפואי סורוקה, שוחחנו על אודות השינויים בטיפול בסרטן ריאה לנוכח ההתקדמות באבחון המחלה. ביקשנו ממנו לחזות כיצד נראה שינוי בסוגי סרטן הריאה השונים, בחומרת המחלה או בשלביה השונים וכיצד יתבטא השינוי באופן הטיפול.

עם פרופ' אבי שרודר, מומחה לננוטכנולוגיה ורפואה מותאמת אישית בטכניון, ניסינו לברר באופן כללי יותר כיצד תראה מחלת הסרטן בעוד כעשור: מה יהפוך אותה לכרונית וכיצד מהפכת הננו-טכנולוגיה הרפואית תסייע בטיפול בסרטן. ביקשנו גם את התייחסותו לשאלת השאלות – האם אנו עתידים לראות פתרון שיביא למניעה של מחלת הסרטן ולא רק לטיפול בה.

פרופ׳ גל מרקל, מדען ראשי במכון אלה למלבאום לאימונו-אונקולוגיה במרכז הרפואי שיבא תל השומר, התבקש להתייחס לשאלת מרכזיותה של מערכת החיסון במיגור הסרטן ולאופיו של הטיפול האימונולוגי בסרטן בעוד 10 שנים.

את האונקלוגית ד"ר נועה בן ברוך, מנהלת המכון האונקולוגי במרכז הרפואי קפלן, וראש קבוצת השד באיגוד הישראלי לאונקולוגיה קלינית, שאלנו, בין השאר, כיצד נתייחס לסרטן השד, לגילוי מוקדם שלו ולטיפול בסרטן שד גרורתי בעוד עשר שנים.

עם פרופ' ניר פלד, שוחחנו גם על רפואה מותאמת אישית בכלל, וביקשנו ממנו לנסות לאמוד כיצד יתפתחו יכולות הריצוף הגנומי בעוד כעשור ואילו טכנולוגיות אנו עתידים לראות בתחום האבחון.

הפרויקט ב,תמיכה בלתי תלויה של "רוש ישראל".

תגובות
 
אנונימי/ת
04.02.2019, 12:57

פרויקט מקסים ומעניין, כל הכבוד לרופאים

אנונימי/ת
08.02.2019, 10:51

חזון טכנולוגי מרתק...
מי ייתן והיה בידינו להתקדם גם במישור הפסיכולוגי והחברתי...