נוירוכירורג במרכז הרפואי ממשלתי רמב"ם בחיפה, ד"ר אור כהן־ענבר, פוטר מעבודתו בבית החולים על ידי פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, כך דיווח "ישראל היום" (ו'). הנהלת רמב"ם ערכה לרופא שימוע.

בדיווח נמסר כי פרופ' ביאר כתב בהחלטתו על הפיטורים כי הוא "חייב לשים את איכות ובטיחות הטיפול בראש ובראשונה וכי הרופא בחר שוב ושוב לכופף את הכללים של בית החולים ואף את החוק".

בתחילת יוני השנה אישרה ועדת המינויים ברמב"ם את מינויו של ד"ר כהן־ענבר כרופא ראשי במשרה מלאה במחלקה הנוירוכירורגיה, בדיווח מצוטטים כמה ממכתבי המלצה שקיבל ד"ר כהן־ענבר בטרם קודם לתפקידו, ומשום כך פיטוריו "מסעירים את הרוחות בבית החולים".

הידיעה על השימוע שנערך לנוירוכירורג פורסמה לראשונה לפני כשבוע על ידי כתב הבריאות של חברת החדשות יואב אבן. בדיווח נמסר כי בשימוע העלו בכירי הנהלת בית החולים, לרבות מנהל המחלקה הנוירוכירורגית ד"ר גיל סווירי ורופאים נוספים בבית החולים טענות לפיהן "הסיט ד"ר כהן־ענבר חולים שהיו בטיפולו במסגרת הרפואה הציבורית ברמב"ם לרפואה פרטית בקליניקה שלו ולניתוחים פרטיים בבית החולים אסותא, וזאת בניגוד להוראות החוק. לכמה מהחולים אמר שהתורים ברמב"ם ארוכים מדי. טענות אחרות עסקו במקרה שאירע בינואר השנה כאשר עזב חולה באמצע ניתוח כדי לבצע ניתוח מקביל במסגרת השעות הנוספות בבית החולים וכי רופא מתמחה נדרש לשנות את הרשומה הרפואית, כאילו היה נוכח בחדר הניתוח רופא בכיר נוסף שלא היה שם.

ד"ר כהן־ענבר (40) מצידו טענות רבות על הדרך שבה פוטר. בתחילת השבוע שעבר עתר לבית הדין לעבודה בחיפה נגד רמב"ם בדרישה למתן צו זמני נגד פיטוריו. הדיון בעתירה נקבע למחר. פרקליטו עו"ד ערן קייזמן טוען על פי הדיווח כי הפיטורים נעשו בחוסר תום לב ובשרירותיות. לאחר שהמדינה השקיעה כספים רבים כדי להכשיר את הרופא נוירוכירורגיה, אין שום סיבה שהציבור הזקוק לשירותיו לא ייהנה מיכולותיו המקצועיות.

עוד טוען ד"ר כהן-ענבר כי התנצל על טעויות שעשה והסביר שמקורן בחוסר הבנה ולכן ציפה לקבל הזדמנות שנייה, "אבל רמב"ם בחרה לטרוק את הדלת. נזרקתי מבית החולים כאחרון העבריינים. אני מרגיש שחרב עלי עולמי המקצועי והאישי".

דוברות רמב"ם מסרה בתגובה: "כיוון שהנושא נמצא לפני דיון בבית הדין, לא נוכל להתייחס לאמירות אלו".