דעות

קסמים ויחצנות לא יועילו - בואו נתעורר ונדרוש את המגיע לנו

אסור להסיט את הדיון מתכנון לקוי של האוצר, הנמשך כבר שנות דור, ומהקצאת משאבים חסרה למערכת הבריאות החולה

חדר ניתוח. אילוסטרציה

לאחרונה לכדו שתי בשורות את עינינו, המתעניינים בתהליכים במערכת הבריאות. הראשונה, חוזר מנכ"ל משרד הבריאות הקובע כי החל מיוני תחויבנה קופות החולים לספק למבוטחיהן תור לשורה של ניתוחים דחופים בתוך 21 עד 30 יום.

כך למשל, ההמתנה לניתוחים אונקולוגיים לא תעלה על 30 יום מקבלת ההחלטה בדבר הצורך בניתוח וזמן ההמתנה המקסימלי לניתוחי כלי דם  יהיה שלושה שבועות. מטופל שלא יקבל תור בפרק זמן זה יוכל לקבל הפניה לכל בית חולים שירצה ללא תלות במקום מגוריו.

הגדרת זמן מרבי להמתנה לניתוח הינה מבורכת אך לא מספיקה. הספירה, על פי חוזר מנכ"ל משרד הבריאות, מתחילה מרגע שהתקבלה ההחלטה על ניתוח... אבל, עד לרגע ההחלטה, עוברים עלינו, אזרחי ישראל, ייסורי ההתמודדות עם אי ספיקת מערכת בריאות, המתוחה עד לקצה גבול היכולת בניצול משאביה.

זמני ההמתנה לרופאים מומחים ארוכים ובלתי  סבירים. כך למשל, אם צריך  ילד להמתין תשעה חודשים לתור לנוירולוג ילדים, וחודש או חודשיים נוספים לבדיקת MRI, ושלושה שבועות  לפענוח הבדיקה, ועוד מספר שבועות לרופא המומחה שיקבל את ההחלטה על הניתוח, הרי שכבר הגענו לזמן המתנה של קרוב לשנה.

התבשרנו גם על ירידה של כ-9% במספר הניתוחים שמומנו השנה על ידי הביטוחים המשלימים של קופות החולים. חשוב שנדע כי ירידה זו אינה נובעת מהגדלה משמעותית של מספרי הניתוחים בבתי החולים הציבוריים ופתיחת חדרי הניתוח בהם בשעות אחר הצהריים.

הירידה נובעת מיצירת חסמים אדמיניסטרטיביים וכלכליים לניצול הביטוח המשלים - רשימת רופאים מוגבלת בהסדר עם הביטוח שנכפתה בחוק ההסדרים, מהעלאה בעשרות ואף מאות אחוזים של ההשתתפות העצמית הנדרשת מהמבוטחים, משינוי הגדרה ומהסטה של הפעילות הניתוחית המבוצעת על ידי אותם רופאים באותם בתי חולים פרטיים עצמם, מסל הביטוח המשלים, לסל הבסיסי של הקופות. ובכל זאת, למרות הפגיעה בנגישות לשירותים וצמצומם, הפרמיה שמשלמים כ-80% מאזרחי ישראל, בעלי אותם הביטוחים, לא ירדה.

מערכת הבריאות בישראל חולה. מזה עשרות שנים מתוקצבות קופות החולים ובתי החולים בחסר. הפער בין התקצוב הנדרש לתקצוב בפועל הצטבר, על פי חוו"ד המיעוט בוועדת גרמן, לסכום דמיוני של 20-13 מיליארדי שקלים. התוצאה הינה קריסתם הכלכלית של מרכזים רפואיים אחד לאחר השני.

רמב"ם, בית חולים מפואר, שנדרש לגייס בעצמו תרומות להקמת בית חולים לילדים ומרכז סרטן, כדי שלאוכלוסיית הצפון יהיה מענה רפואי מצטיין ומכבד כאחד, נמצא כרגע על כוונת הממשלה ונדרש לקיצוצים כואבים שיפגעו ישירות בשירות לאזרח.

שום הוקוס פוקוס או יחצנות לא ישנו את הצורך להרחיב את בסיס תקציב הבריאות כדי להגדיל את מספר המיטות לנפש מ-1.9 לאלף תושבים - כפי שקיים רק במדינות עולם שלישי, לממוצע ה- OECD העומד על 3.4. שום הוקוס פוקוס או יחצנות לא ימנעו את הצורך בהגדלת מספר הרופאים המומחים כדי שהתורים הארוכים יתקצרו, שום הוקוס פוקוס  או יחצנות לא ימנעו את הצורך להגדיל את התקציב, כדי להיערך לעובדה שבעוד 12 שנה יעמוד שיעור הזקנים בישראל על כ-14%.

שום הוקוס פוקוס או יחצנות לא ימנעו את הצורך בהגדלת מספר תקני הרופאים כדי שנוכל להיערך לפרישתם הקרובה של כ-50% מרופאי ישראל לגמלאות, ולהכשיר בזמן מספיק רופאים שיטפלו בנו. שום השתלחות ברופאים, או פרסום פרטי השתכרותם של 223 או 400 שיאני השכר מתוך 25,000 רופאי ישראל, אסור שיסיטו את הדיון מתכנון לקוי של האוצר, הנמשך כבר שנות דור, ומהקצאת משאבים חסרה למערכת הבריאות. בואו נתעורר ונדרוש את המגיע לנו.

נושאים קשורים:  חדשות,  מערכת הבריאות,  קיצור תורים,  ביטוחים משלימים,  תקציב הבריאות,  דעות
תגובות
אנונימי/ת
02.05.2018, 20:52

כל כך צודק !!! מבפנים

אנונימי/ת
02.05.2018, 21:06

הגיע הזמן לעשות לא רק לדבר ולקטר

זאב,
אני שמח לזהות את רוח הלחימה שלך,
יש לפגוש את "הקברניטים " למיניהם בראש מורם ובגו זקוף ולומר : תפקיד הרופא הינו בראש וראשונה "הצלת חיים" שזהו יעודו, ולא "איזון תקציבי",
ועליכם "הקברניטים" למצוא ולספק את המשאבים לכך !
נגידת בנק ישראל ועוזריה יאשרו לך , כי המערכת נמצאת בתת-תיקצוב שנתי מכוון ומרושע, בהיקף שנתי של 3.0 מיליארד ש'ח., ומכאן גרעונה הכרוני.!
ואם יטענו בפניך כי אין כסף - ענה : הוא מצוי למכביר ועליכם להשיגו כדי שנוכל למלא את המטלות שלנו.
ואם אינכם מצליחים ככך - הינכם מועלים בתפקידכם והתפטרו
בברכה , דב.

דברי אלוהים חיים

02.05.2018, 23:20

כל מילה - בסלע ! ובמיוחד הפסקה המדברת על ההשתלחות וההסתה כנגד הרופאים "המליונרים" ...

אנונימי/ת
03.05.2018, 12:13

שנים שמפורסמים מאמרים מלומדים וחכמים בנושא. וכולנו מסכימים אחד עם השני, אבל העולם כמנהגו נוהג.
האוצר יסביר ש 'הכל בסדר', משרד הבריאות- שמתעניין בנהלים הרבה יותר מאשר בבריאות החולים- יסביר בכובד ראש שהוא 'משקיע, ופועל, ומשפר' ועוד ועוד מילים יפות, והעולם כמנהגו נוהג.
אין ספק שהכותב כותב מכל הלב אבל מנקודת מבטו של הרופא. אני כותב מנקודת מבטו של החולה ולא מליבי, אלא מדם ליבי: בתי חולת סרטן. מטופלת בבית חולים של הכללית. כשהיא מופנית ל MRI לפני ניתוח על ידי כירורגית השד במוסד, זה לא מעניין את המבטח - וגם לא את משרד הבריאות- כי מי שבאמת קובע אם הבדיקה תתקיים זה לא הכירורגית או האונקולוגית אלא "המחוז".
ובהתדיינות הקבועה בין החולה, הסניף שלו ו"המחוז"- אפשר לבזבז שבוע ימים בקלות.
שום הוקוס פוקוס לא יתקן את ההתנהלות הבזויה על גב החולים- גם הצעירים שבהם (שהרי עלינו הקשישים המערכת ויתרה מזמן!- והשאלה האמיתית היא מה לעשות כדי להכריח את כל הגורמים לפתור את הבעיות ולא רק לדבר עליהן.
הלוואי וידעתי!

03.05.2018, 12:20

חשובה הפיסקה בנושא 'שיאני השכר': אני בעד רפואה ציבורית תמיד וחד-משמעית.
ותמוהה בעיני העובדה שכאשר מתגמלים רופאים בכירים על 'פול טיימר' כך שיוכלו להעניק מיכולותיהם וכישוריהם וניסיונם למערכת הציבורית (ועדיין, ברמה נמוכה משמעותית מול מה שהיו יכולים לקבל במערכת הפרטית) הנושא מהווה בכלל עילה לדיון

אנונימי/ת
04.05.2018, 16:25

ניתוח כל כך פשוט, הגיוני ונכון.
איך זה שהאמונים על מערכת הבריאות לא מבינים זאת?

05.05.2018, 09:49

כעת, כשהתמנו מנהיגים חדשים לאר"מ והר"י, הגיע הזמן לחשיבה מחודשת על תפקידם במערכת השיקולים המנחים את מדיניות הבריאות בישראל.
זה הזמן ללכד כוחות עם נציגי רופאי הקופות, ארגון האחיות וכל ארגון המייצג עובדים, ולהקים ארגון גג יציג של עובדי מערכת הבריאות בישראל.
צריך להיות ברור לכל ראש ממשלה ושר בריאות שאת מערכת הבריאות (החולה) מייצגים גופים מקצועיים וחזקים שיש להתחשב בדעתם ולהקצות משאבים בהתאם. הציבור יהיה אתנו, כי בריאות היא מצרך יסוד בכל חברה מתוקנת, לא פחות מאשר חינוך ובטחון.

אנונימי/ת
12.05.2018, 12:14

למערכת הבריאות יש פתרון פשוט לביית התורים. מפנים את כל המטופלים שלא מצליחים להשיג תור סביר, אל רופא המשפחה על מנת שיפתור למטופל את הבעיה. רופא המשפחה הרי הוא קוסם. הזמינות שלו היא מוחלטת ויש לו כוחות על. ואז גם ברור הצורך באחות שתחליף את הרופא בעבודתו