חדשות

"שערי צדק": שיטה חדשה לטיפול במלפורמציות עורקיות-וורידיות (AVM) מוחיות

לדברי ד"ר יעקב אמסלם מבית החולים, השיטה החדשה "כוללת סגירת העורקים החולים בגישה וורידית ותוך שימוש בבלון זעיר המונע דליפת דבק שעלול לפגוע בעורקים הבריאים ולהוביל לנכות"

ד"ר יעקב אמסלם (צילום: "שערי צדק")

שיטה טיפולית חדשה מאפשרת טיפול בטוח וממוקד יותר במלפורמציות עורקיות-וורידיות. שלושה מטופלים ראשונים טופלו בשיטה זו ביחידה לנויורו-רדיולוגיה התערבותית במרכז הרפואי "שערי צדק". בית החולים מסר אתמול (ג'), כי ככל הידוע זו הפעם הראשונה שנעשה שימוש בשיטה זאת בארץ. היא נכנסה לשימוש במקומות שונים בעולם רק בחודשים האחרונים.

ד"ר יעקב אמסלם, מנהל היחידה לנוירו-רדיולוגיה התערבותית ב"שערי צדק", מסר את הפרטים הבאים:

מלפורמציה עורקית-וורידית (AVM) היא מום מולד הגורם לחיבור לא תקין בין העורקים לוורידים ומוביל כתוצאה מכך לשינויים במסלול זרימת הדם. במקרים של AVM מוחי, כלי הדם מתרחבים ונוצרות צינוריות זעירות דמויות 'ספגטי' (שאנטים) המתפתחות לכדי סבך וגורמות לסיבוכים קשים, בין היתר, לאי-אספקת חמצן למוח, לדימום מוחי ולקצרים חשמליים.

הדמיית מלפורמציה בחולה ב"שערי צדק" (צילום: "שערי צדק")

כדי לקדם אספקת חמצן למוח ולמנוע נזק מוחי, יש לסגור את כלי הדם החולים. מאחר שמדובר ברשת של כלי דם שקשה להשתלט עלייה, ניתוחים רבים בעבר היו נגמרים בנכות ולא הצדיקו את הטיפול בבעיה. ברבים מן המקרים נמצא כי הסיכון גובר על התועלת.

"עד היום פותחו כמה טכנולוגיות המאפשרות טיפול מדויק יותר באמצעות צנתור. לפני כעשור החל השימוש במיקרו-קטטרים, המאפשרת גישה נוחה לכלי דם זעירים במיוחד. בנוסף, נכנס לשימוש, הליקוויד אמבוליק אייג'נט, נוזל דמוי דבק: הוא גמיש, איננו מתייבש במהירות ומאפשר להישאר למשך זמן רב עם המיקרו קטטר, גם לאחר הזרקת הדבק, ללא חשש שייצמד לדבק ויגרום לנזקים בלתי הפיכים", אמר ד"ר אמסלם.

לדבריו, "השיטה החדשה כוללת סגירת העורקים החולים בגישה וורידית ותוך שימוש בבלון זעיר המונע דליפת הדבק מה שעלול לפגוע בעורקים הבריאים ולהוביל לנכות.

הדמיית מלפורמציה בחולה ב"שערי צדק" (צילום: "שערי צדק")

"הודות לבלון הזעיר המולבש בקצה הקטטר הזעיר, הדבק מוזרק באיטיות ונסגרים כלי הדם החולים וההתנפחויות בכלי הדם החולים - מצב אופייני למלפורמציה שגורם לדימום המוחי. בעקבות הטיפול הזה חוזרת אספקת הדם בהדרגה לאזור המוחי שסבל מאי אספקת חמצן".

בין המטופלים הראשונים בשיטה החדשה, מסר בית החולים, נמצא חייל צה"ל בן 20. במהלך מבצע צבאי התמוטט והחל לפרכס. כשהגיע לבית חולים בדרום הארץ עבר בדיקת CT שהדגימה גוש הדומה לגידול. הוא הועבר לטיפול בשערי צדק, שם בוצעה בדיקת MRI עם הדגמת כלי הדם המוחיים וזו הראתה כי הוא סובל מ-AVM מוחי.

הוא עבר שלושה צנתורים טיפוליים ובטיפול האחרון נעשה שימוש בבלון שהוחדר לתוך המלפורמציה בגישה ורידית ומשם הוזרק נוזל הדבק לסגירה מלאה של המלפורמציה.

ד"ר אמסלם: "בעבר, על מנת להגיע לתוצאה של סגירה מלאה של המלפורמציות היה צורך בניתוח נוירוכירורגי משלים או בסדרת הקרנות לשארית המלפורמציה. אין ספק שהגישה הצנתורית החדישה מפחיתה משמעותית את הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בניתוחים אלה ומאפשרת לנו להבטיח חזרת חמצן למוח בהדרגה ובצורה הבטוחה ביותר".

לדברי בית החולים, עם השלמת הפעולה המטופל הצעיר התעורר ללא חסר נוירולוגי ושוחרר לביתו לאחר יומיים וחזר לתפקוד מלא.

נושאים קשורים:  חדשות,  AVM,  המרכז הרפואי "שערי צדק",  מלפורמציה עורקית וורידית,  ד"ר יעקב אמסלם,  פרוצדורה,  צנתור,  הליך
תגובות