חדשות

"שערי צדק": ניתוח מורכב להסרת גידול מעצב הראייה במטופלת בת 67

ד"ר נבו מרגלית, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה ב"שערי צדק", הזהיר את המטופלת כי טיפול בהקרנה עשוי לגרום לה לנזק בלתי הפיך, וביצע את הניתוח בהצלחה

ד"ר נבו מרגלית (צילום: "שערי צדק")

במחלקה לנוירוכירורגיה ב"שערי צדק" בוצע בהצלחה ניתוח מורכב, שכלל פתיחת גולגולת לשם הסרת גידול מעצב הראייה וכתוצאה מכך חל שיפור ביכולת הראייה של המטופלת ונמנע עיוורון.

בית החולים מסר, כי המנותחת היא בת 67 מאשקלון שאובחנה עם גידול שפיר שהתפתח ליד תעלת עצב הראיה במוחה וגרם להידרדרות משמעותית ביכולת הראיה שלה. היא החלה לסבול מאירועים חוזרים של הופעת כתמים שחורים בשדה הראייה.

האישה פנתה לרופא בקהילה, שהורה לה על בדיקת CT עיניים. אלא שהבדיקה לא הדגימה שום בעיה והסיבה להופעת הכתמים ולירידה בראייה לא אותרה. כחצי שנה לאחר מכן חוותה האישה סחרחורת קשה ופונתה למיון בבית חולים אחר בארץ. בדיקת CT ראש שבוצעה שם הדגימה גידול שפיר המערב את תעלת עצב הראייה בעין ימין. נשקלו הקרנות להסרת הגידול.

אלא שהאישה חששה מפני אובדן ראייה, ולאחר ביקור בכמה מרפאות עיניים ברחבי הארץ, פנתה לקבלת חוות דעת נוספת אצל ד"ר נבו מרגלית, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה ב"שערי צדק", המתמחה בניתוחים מורכבים של גידולים המערבים את עצב הראיה. ד"ר מרגלית קבע על סמך תוצאות ההדמיה ובדיקות הראיה שיש מקום לבצע ניתוח והזהיר כי בניגוד למה שנהוג לחשוב, ההקרנות עלולות היו לגרום לנזק בלתי הפיך.

ד"ר מרגלית הסביר; "בגידולים המערבים את עצב הראיה ובעיקר אלה שנכנסים גם לתעלת עצב הראיה, קרינה עלולה להחמיר את הפגיעה בראיה ואף לגרום לעיוורון. לעומת זאת, בניתוח ניתן לשמור על תפקוד העצב ואף לשפר אותו".

בניתוח שארך כחמש שעות ובוצע בטכניקת קרניוטומיה (פתיחת גולגולת) הוסר הגידול בהצלחה והאישה שוחררה לביתה במצב טוב. היא תהיה עתה במעקב אך להערכת הרופאים, תוכל לנהל שגרת חיים תקינה ואף צפויה להשתקם לחלוטין.

נושאים קשורים:  חדשות,  ניתוח,  המרכז הרפואי "שערי צדק",  עצב ראייה,  גידול שפיר,  ד"ר נבו מרגלית
תגובות