חדשות

"הדור הצעיר של הרופאים כבר לא מקבל את סמכות מנהל המחלקה"

כך אמר מנהל "איכילוב", פרופ' גבי ברבש, בהרצאה בכנס לשכת עורכי הדין בתל-אביב שעסקה בעתיד הרפואה הציבורית בישראל

"מקצוע הרפואה עובר שינויים מרחיקי לכת. הדור הצעיר של הרופאים לא מקבל את מנהל המחלקה כאוטוריטה, יותר מעז פנים ומרבה להציג שאלות – שלא כבעבר. הדור הזה מציב גבולות לגבי ההשקעה שלו בעבודה, רוצה זמן למשפחה וגם לתחביבים ולא מוכן שכל חייו יתנהלו סביב העבודה. 60% מבוגרי הרפואה כיום הן נשים. מוטל עליהן גם עול הבית, גידול הילדים. יש להם פחות זמן לעבודתן. עם כל התופעות הללו ונוספות יהיה צורך להתמודד בעתיד הקרוב".

דברים אלה אמר פרופסור גבי ברבש, מנהל המרכז הרפואי "תל-אביב-איכילוב" בכנס של לשכת עורכי הדין בתל-אביב, שנערך בשבוע שעבר.

פרופסור ברבש הזהיר מפני משבר קשה הצפוי לרפואה הציבורית בישראל בעקבות השינויים הצפויים באוכלוסיית הרופאים ובגישה שלהם למקצוע וכן בגלל התחרות המתגברת עם הרפואה הפרטית. ברבש הביע התנגדות להפרטת מערכת הבריאות, אך הדגיש כי על המערכת הציבורית להתאים עצמה למציאות משתנה. "'הדסה' לא קרס בגלל השר"פ", אמר ברבש, שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד הבריאות, "אבל ניהלו את זה לא נכון, כמו דברים רבים נוספים שם".

פרופ' ברבש ציין, כי במשך עשרות שנים התירו לרופאי בתי החולים הממשלתיים לבצע עבודות פרטיות. הביטוחים המשלימים של קופות החולים והביטוחים הפרטיים, הדגיש, מזרימים הון עתק לרפואה הפרטית "ולשם הולכים הרופאים". הוא סיפר כי רופא אמר לו שהוא מרוויח 150,000 שקל בחודש רק משני ערבים של עבודה פרטית במרפאתו בניתוחים. שכר של רופא פרטי גם הוא עשוי להגיע ל-150 אלף שקל ויש נוירו-כירורגים שמשתכרים ברפואה הפרטית גם חצי מיליון שקל בחודש, ציין.

לדבריו, קופות החולים מעבירות ניתוחים רבים לביצוע במתקני הרפואה הפרטית "וכך הקופות חוסכות מתקציביהן משום שבעלות נושאות חברות הביטוח".

פרופסור ברבש טען, כי יש לאפשר לבתי החולים הציבוריים לשלם לרופאים בכירים "שכר טוב" ויש לאפשר לכל בית חולים להנהיג שר"פ. לדבריו, באמצעות מיליארד שקל מתוך שבעת המיליארדים שזורמים מדי שנה לביטוחים פרטיים, אפשר לממן את שכר הרופאים הבכירים שניצבים בליבת המערכת.

נושאים קשורים:  חדשות,  שר''פ,  רפואה פרטית,  רפואה ציבורית,  דור ה-Y,  רפורמה במערכת הבריאות,  פרופ' גבי ברבש,  רופאים צעירים
תגובות
 
עמוס
03.04.2014, 23:03

ואיך בדיוק אדון ברבש יהיה המנהל אוטוריטה אם עושה המנהל לביתו?

הבעיה היא לא בדור הצעיר של הרופאים אלא בדור המנהלים (בחלקו כמובן) ששכח דוגמא אישית מהי ושכח יחס לחולה מהו, ושכח שמנהל מחלקה הוא קודם כל מנהל מחלקה! ולא "גם" מנהל מחלקה וגם בעל קליניקה וגם מיעץ, וגם חבר בוועדות, וגם סטרטאפיסט וגם חבר דירקטוריון וגם פותח את הפה כמו ברבש אצל עורכי דין

אני רק שאלה
03.04.2014, 23:04

לקבל סמכות ?בשביל זה צריך להיות "קליבר"..
ההשחתה הביאה לירידה של הרמה..
צריך לחקור מי האנשים שהביאו להשחתה של המערכות הציבוריות.. זה "פרויקט" שהתחיל לפני שנים רבות..

אננונימי
04.04.2014, 08:28

הבעיה היא לא עם הדור הצעיר, הבעיה היא עם דור הרופאים הוותיק, ששכח לרגע מהי עבדותו בתור רופא, משום מה הם בטוחים שמגיע להם הכול, משכורות תנאים, תמורת מינימום עבודה, הצעירים יעשו את העבודה בזמן שאנחנו נתפאנן לנו באסותא\קליניקה ברמת אביב, ונגרוף משכורות עתק, אולי בהמשך יקדמו אותנו לאיזה תפקיד ובכלל נשדוד את הקופה.

מישהו חשב מדוע מנכ"ל הבריאות הנוכחי התפטר? (מבלי להאשים, ומבלי להכפיש את שמו של המנכ"ל) אולי זה איכשהו קשור אולי חברת שראל, והבדיקות ש ח"כ פייגלין עושה?

http://kalkala-amitit.blogspot.com/2014/01/blog-post_26.html

ואיכשהו הפרשייה הזאת נמחקה והועלמה מעייני הציבור, אבל זה כמובן לא ימנע מרוני לירוש את ברבש, בדיוק כפי שלמה מור יוסף, שדד את הדסה, ברח עם מצנח זהב, ועכשיו דואג לעצמו לפרויקט חדש בדמות קופת ביטוח לאומי.

שיהיה לנו בהצלחה! (מי שלא הבין - מושחתים נמאסתם!)

ברור שאת 2 התגובות למעלה ימחקו, וכנראה גם את התגובה הזאת.

דר' רוטמן
04.04.2014, 10:46

זה קורה כאשר ממנים מנהלי מחלקות מושחתים, רשלניים ובלתי מקצועיים בעליל.
והשאלה הגדולה היא: מי ממנה אותם, מאיזה שיקולים ממנים אותם ובחסות מי ממנים אותם.

ירון
05.04.2014, 20:52

אני אחדש לך משהו פרופ' ברבש. גם גברים לוקחים חלק בגידול הילדים בגידול הילדים ועול הבית. או לפחות צריכים לקחת. זה כבר מזמן לא "נטל" של הנשים.

אני יכול רק להצטער בשבילך אם לא היית שותף בגידול הילדים שלך או אם ראית בכך רק "נטל". הפסדת משהו ששום כסף שבעולם לא יביא.

עמוס
06.04.2014, 06:30

עיזבו אתכם מברבש, עוד 3 שנים הוא בפנסיה.

למרות שאנשים מסוגו בעצם לעולם לא יוצאים לפנסיה, אנשים מסוגו (שאולי פעם למדו רפואה) נולדו לנהל ולהגיד לאחרים מה לעשות, בגיל צעיר הם מתמנים למשרה בכירה בבית חולים ציבורי, מספר שנים אחר כך מנהלים את משרד הבריאות ושוב חוזרים לנהל בית חולים ציבורי.

עלות המשכורת שלהם למשלם המיסים היא יותר ממה שכל מתמחה ירוויח גם אם יבצע 40 תורנויות בחודש של 30 יום. ווהדבר היחיד שיותר גדול ממנה הוא הפה שלהם.

במחשבה שניה, אלה אף פעם לא יוצאים לפנסיה, הם ממשיכים לבחוש ולגזור קופונים ולהיות דירקטורים וממונים מטעם, גם במגזר הפרטי וגם במגזר הציבורי.

משהו כמו אהוד ברק, אבל קצת יותר בקטן, מהסגנון של רוטשטיין וביאר.