חדשות

"סורוקה": שיחזרנו 40% מגולגולת על ידי שתל העשוי מפולימר

הניתוח, שערך כשש שעות והסתיים בהצלחה, נעשה במטופל שנפצע קשה בתאונת דרכים באזור הדרום וסבל מפגם גרמי גדול בראשו ובפניו

ד"ר מיקי גידון (צילום: "סורוקה")

ד"ר מיקי גידון (צילום: "סורוקה")

המרכז הרפואי-אוניברסיטאי "סורוקה" בבאר-שבע דיווח, כי ביצע ניתוח נדיר שבו השתמשו במשתל העשוי מפולימר כתחליף עצם, ועל ידי כך שוחזרו כ-40% משטח הגולגולת של מטופל שנפצע קשה בתאונת דרכים. המשתל הוזמן במיוחד מארה"ב על-פי מידותיו של המנותח, שנקבעו בבדיקת CT. הניתוח וההשתלה נמשכו שש שעות ובוצעו על ידי ד"ר מיקי גידון, מומחה בנויורוכירורגיה וד"ר אלדד זילברשטיין מנהלה היחידה לכירורגיה משחזרת של הפנים והצוואר.

בית החולים מסר הבוקר (יום ג') את הפרטים הבאים: המטופל, תושב רהט בן 27, נשוי ואב לשני ילדים, נפצע לפני כשנתיים בתאונת דרכים. הוא פונה לחדר הטראומה בסורוקה במצב אנוש כשהוא מחוסר הכרה וסובל מפציעה קשה מאוד בראש ובפנים. לאחר הערכת מצבו הרפואי וייצוב ראשוני שנעשה בחדר הטראומה, הובהל לחדר ניתוח. חייו ניצלו והוא אושפז כחודש ביחידה לטיפול נמרץ כללי, כאשר במשך 10 ימים היה מונשם ומורדם.

שתל פולימרי לשחזור הגולגולת (צילום: "סורוקה")

שתל פולימרי לשחזור הגולגולת (צילום: "סורוקה")

כתוצאה מהפגיעה הקשה נגרמו לו שברים מרובים בעצמות הפנים והגולגולת. היה צורך להוציא שבבי עצם שבורים והוא עבר סדרה של ניתוחים שביצעו נוירוכירורגים, רופאי אף-אוזן-גרון ורופאי פה ולסת. אחריהם הועבר המטופל לבית לוינשטיין, לתהליך שיקומי ארוך. כאשר התברר שהשיקום היה מוצלח, חזר המטופל לתפקוד נוירולוגי וקוגניטיבי מלא, אך נותר עם פגם גרמי גדול בראש, בפנים ובאיזור ארובת העין, שגרם לעיוות קשה.

לפני כחודש חזר המטופל ל"סורוקה" לשחזור הגולגולת ועצמות הפנים. לאור הפגם הגרמי הגדול ולאור העבודה שלא ניתן להחזיר את העצם העצמונית שלו, הוזמן עבורו במיוחד מארה"ב משתל עצם עשוי פולימר, שהותאם למידותיו על פי בדיקת CT. ד"ר גידון מסר, כי "הניתוח עבר בהצלחה, ואנו מצפים להחלמה מלאה ולחזרה לתפקוד מלא".

נושאים קשורים:  חדשות,  ניתוח,  המרכז הרפואי "סורוקה",  שחזור גולגולת,  משתל,  בית החולים לוינשטיין
תגובות
אסתר
28.03.2014, 07:47

דר' זילברשטיין - רופא נדיר, מקצועי מאין כמוהו, אנושי ומיוחד. ישר כח!